Please wait while this page loads.




Dive Sheets: 447,012  Dive Scores: 3,003,416  Judge Scores: 14,241,651 and counting!!!
English | Español

Meet Information




Divers:

1. Before you may enter a dive meet, you must be registered in the DiveMeets system.

2. Registration for a DiveMeets ID is free.

To sign up for this meet, please login.

Time Left to signup: 4 days 18 hours 40 minutes
Online Signup Closes at: 03-28-2017 09:00 AM (local Time)
Time Left Before Late Fee: 3 days 18 hours 40 minutes
Name: 2017 YMCA Nationals Championships
Type: YMCA Nationals
Rules: Standard
Start Date: 2017-03-30
End date: 2017-04-01
Sponsor: YMCA of THE USA
Pool: Fort Lauderdale Aquatic Complex
501 Seabreeze Blvd.
Ft Lauderdale, FL
United States
Fee per event: $30.00
Late Fee: $ 40.00
Fee must be paid by:
(In order to avoid late fee)
03/27/2017 09:00:00 AM Local Time

Fee to be paid Online with Visa or Mastercard accompanying divesheet entries.
Cash or checks will not be accepted by Divemeets.com
Warm up time prior to event: 30 Minutes
Thursday, Mar 30, 2017
Warmup Starts: 07:00 AM
Warmup Ends: 08:30 AM
Events Start:

09:00 AM

Friday, Mar 31, 2017
Warmup Starts: 07:00 AM
Warmup Ends: 08:30 AM
Events Start:

09:00 AM

Saturday, Apr 1, 2017
Warmup Starts: 07:00 AM
Warmup Ends: 08:30 AM
Events Start:

09:00 AM


Note: the schedule below is based on current signups and is subject to change as more signups occur and at the discretion of the Meet Director.


If your event is not listed below, please contact the Meet Director.
Thursday, Mar 30, 2017



Event 1
Prelim/Quarterfinal 11 & Under Boys 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   1 Entries
Prelim/Quarterfinal 12-13 Boys 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   6 Entries


Event 2
Final 11 & Under Boys 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  
Final 12-13 Boys 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  


Event 3
Prelim/Quarterfinal 14-15 Boys 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   4 Entries
Prelim/Quarterfinal 16-21 Boys 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   9 Entries


Event 4
Final 14-15 Boys 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  
Final 16-21 Boys 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  


Event 5
Prelim/Quarterfinal 11 & Under Girls 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   2 Entries
Prelim/Quarterfinal 12-13 Girls 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   10 Entries


Event 6
Final 11 & Under Girls 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  
Final 12-13 Girls 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  


Event 7
Prelim/Quarterfinal 14-15 Girls 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   13 Entries


Event 8
Final 14-15 Girls 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  


Event 9
Prelim/Quarterfinal 16-21 Girls 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   14 Entries


Event 10
Final 16-21 Girls 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  


Friday, Mar 31, 2017



Event 11
Prelim/Quarterfinal 11 & Under Girls 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   2 Entries
Prelim/Quarterfinal 12-13 Girls 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   11 Entries


Event 12
Final 11 & Under Girls 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  
Final 12-13 Girls 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  


Event 13
Prelim/Quarterfinal 11 & Under Boys 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   1 Entries
Prelim/Quarterfinal 12-13 Boys 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   6 Entries


Event 14
Final 11 & Under Boys 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  
Final 12-13 Boys 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  


Event 15
14-15 Girls Platform YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   7 Entries
14-15 Boys Platform YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   1 Entries


Event 16
16-21 Girls Platform YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   7 Entries
16-21 Boys Platform J.O   Rule  -  Qualification Rule   -   4 Entries


Saturday, Apr 1, 2017



Event 17
11 & Under Girls Platform YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   1 Entries
11 & Under Boys Platform YMCA   Rule  -  Qualification Rule  
12-13 Girls Platform YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   5 Entries
12-13 Boys Platform YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   3 Entries


Event 18
Prelim/Quarterfinal 14-15 Girls 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   14 Entries


Event 19
Final 14-15 Girls 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  


Event 20
Prelim/Quarterfinal 16-21 Girls 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   17 Entries


Event 21
Final 16-21 Girls 1m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  


Event 22
Prelim/Quarterfinal 14-15 Boys 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   4 Entries
Prelim/Quarterfinal 16-21 Boys 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule   -   9 Entries


Event 23
Final 14-15 Boys 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  
Final 16-21 Boys 3m YMCA   Rule  -  Qualification Rule  


Divers Entered:
1. Anderson, Annaliesa - Schroeder Diving Team ( 1M | 3M | PL )
2. Angelovic, Amanda - YMCA Westside Silver Fins ( 1M )
3. Angelovic, John - YMCA Westside Silver Fins ( 1M | 3M )
4. Avila, Adriana - Schroeder Diving Team ( 1M | 3M | PL )
5. Balaskas, Stella - Schroeder Diving Team ( 1M | 3M | PL )
6. Bingle, Annie - Marlins Diving Club ( 1M | 3M | PL )
7. Brode, Campbell - Whirlwind Diving ( 1M | 3M )
8. Camporin, Jackson - Whirlwind Diving ( 1M | 3M )
9. Cohn, Ryan - Schroeder Diving Team ( 1M | 3M | PL )
10. Corley, Catie - Schroeder Diving Team ( 1M | 3M )
11. Courtney, Allison - Whirlwind Diving ( 1M | 3M )
12. Daine, Shannon - Marlins Diving Club ( 1M | 3M )
13. Danielewicz, Zayne - Schroeder Diving Team ( 1M | 3M | PL )
14. Doherty, Alyssa - Schroeder Diving Team ( 1M | 3M | PL )
15. Drake, Darby - Grand Traverse Bay YMCA ( 1M | 3M )
16. Farley, Anne - Whirlwind Diving ( 1M | 3M | PL )
17. Frank, Charlotte - Whirlwind Diving ( 1M | 3M )
18. Gawin-Parigini, Andrew - YCF Diving Team ( 1M | 3M | PL )
19. Geary, Madison - High Dive Champions ( 1M | 3M )
20. Gerken, Reid - High Dive Champions ( 1M | 3M )
21. Gibbs, Ethan - YCF Diving Team ( 1M | 3M )
22. Goedel, Brooke - Schroeder Diving Team ( 1M | 3M | PL )
23. Goldstein, Maia - YMCA of South Florida ( 1M | 3M | PL )
24. Gravgaard, Emma - Whirlwind Diving ( 1M | 3M )
25. Grover, Whitaker - Whirlwind Diving ( 1M | 3M | PL )
26. Gulia Janovski, Denny - YMCA of South Florida ( 1M | 3M | PL )
27. Gutch, Lanie - YCF Diving Team ( 1M | 3M | PL )
28. Hardigree, Parker - Moss Farms Diving ( 1M | 3M )
29. Harned, Antonina - YCF Diving Team ( 1M | 3M | PL )
30. Hooper, Mariela - YCF Diving Team ( 1M )
31. Kov, Carter - YMCA Westside Silver Fins ( 1M | 3M )
32. Kov, Lyndon - YMCA Westside Silver Fins ( 1M | 3M )
33. Kushner, Katherine - Whirlwind Diving ( 1M | 3M )
34. Labonte, Hailey - Grand Traverse Bay YMCA ( 1M | 3M )
35. Liva, Anthony - Schroeder Diving Team ( 1M | 3M )
36. Luz, Timothy - Whirlwind Diving ( 1M | 3M )
37. Maggio, Kaitlyn - Whirlwind Diving ( 1M | 3M | PL )
38. Martin, Jessime - YCF Diving Team ( 1M | 3M )
39. Muldoon, Madeline - Marlins Diving Club ( 1M | 3M )
40. Murphy, Emily - High Dive Champions ( 1M )
41. Newi, Jennifer - High Dive Champions ( 1M | 3M )
42. Nickerson, Samantha - Schroeder Diving Team ( 1M | 3M | PL )
43. Nix, Ines - Whirlwind Diving ( 1M | 3M | PL )
44. Opalinski, Jagger - Whirlwind Diving ( 1M | 3M | PL )
45. Orosz, Avery - Schroeder Diving Team ( 1M | 3M )
46. Ott, Devon - Marlins Diving Club ( 1M | 3M | PL )
47. Paquette, Olivia - Whirlwind Diving ( 1M | 3M | PL )
48. Pollack, Annabelle - Marlins Diving Club ( 1M )
49. Ross, Claire - Whirlwind Diving ( 1M | 3M )
50. Rousseau, Sarah - YMCA of South Florida ( 1M | 3M | PL )
51. Ruppert, Maddie - Schroeder Diving Team ( 1M | 3M )
52. Schmidt, Wiley - Whirlwind Diving ( 1M | 3M )
53. Seftenberg, Maggie - Schroeder Diving Team ( 1M | 3M | PL )
54. Sikora, Abby - YMCA Westside Silver Fins ( 1M | 3M )
55. Sodokoff, Justin - High Dive Champions ( 1M | 3M )
56. Spencer, Brandon - Schroeder Diving Team ( 1M | 3M | PL )
57. Stevens, Owen - Whirlwind Diving ( 1M | 3M | PL )
58. Sundin, Ellie - High Dive Champions ( 1M | 3M )
59. Tchakmakjian, Vahram - Whirlwind Diving ( 1M | 3M )
60. Turner, Jade - Grand Traverse Bay YMCA ( 1M )
61. VanWagenen, Piper - Whirlwind Diving ( 1M | 3M )
62. Watson, Aliyah - YMCA of South Florida ( 1M | 3M | PL )
63. White, Abigale - Moss Farms Diving ( 1M | 3M | PL )
64. Wotovich, Amy - YMCA of Greater St. Petersburg ( 1M | 3M | PL


Coaches Registered:
1. Arizona - William Hunter
2. Connecticut - Lindsay Iordache
3. Connecticut - Dylan Korn
4. Connecticut - Joseph Somma
5. Connecticut - Adam Vance
6. Connecticut - Katherine Warburg
7. Florida - Mark Ruiz
8. Florida - Kirk Scimone
9. Florida Gold Coast - David Burgering
10. Georgia - John Fox
11. Georgia - Chris Heaton
12. Illinois - Adam Hanhart
13. Illinois - Jonathan Roby
14. Michigan - Anthony Venticinque
15. Neutral - Todd Kolean
16. New England - Agnes Miller
17. Southern New York - Michael Darland
18. Southern New York - Sergey Meshcherskiy
19. Wisconsin - Todd Hill
Copyright © 2004 - 2017 Meet Control LLC